среда, 29. фебруар 2012.

Jugozapadna AZIJA

Jugozapadna Azija je regija Starog sveta, koja povezuje Aziju sa Sredozemljem, odnosno sa Evropom i Afrikom. Termin zapadna Azija obično se koristi u pisanju o arheologiji i kasnoj praistoriji regije.
Jugozapadna Azija ima izuzetno značaj geografski položaj na tromedji kontinenata Starog sveta.Ona povezuje Evropu, Aziju i Afriku.

U reljefu Jugozapadne Azije uočavaju se mlade venačne planine i visoke izolovane visoravni izmedju njih. Uspravno na pravac pružanja venačnih planina, a paralelno sa obala Sredozemnog mor, nalazi se jedan veliki rased. Staro kopno Arabijskog poluostrva je nisko i uravnjeno. Na njegovom zapadnom i južnom delu nalaze se planine izdignute prilikom stvaranja velikog raseda koji ispunjava voda Crvenog mora.


Položaj Jugozapadne Azije u oblasti oko povratnika, različita udaljenost pojedinih delova regije od mora i visoke planine koje zatvaraju visoravni, čine klimu veoma raznovrsnom. Arabijsko poluostrvo koje se nalazi u zoni oko povratnika ima izrazito suvu suptropsku klimu. Daleko prijatniju klimu sa bećom količinom padavina imaju oblasti duž obala Sredozemnog i Crnog mora. Ali za veći deo regije karakteristična je suva suptropska (stepsko-pustinjaska) klima.
                  

Stanovništvo je veoma raznovrsno u rasnom, etničkom i verskom pogledu. U najvećem broju država žive Arapi. Gustina naseljenosti je mala i neravnomerna, a prirodni priraštaj stanovništva je visok. Na ovom području nastale su tri najveće svetske religije: hrišćanstvo, islam i judaizam. Stvaranjem države Izrael i doseljavanjem Jevreja iz celog sveta, ponovo je ojačao judaizam. Ostaci hrišćanstva su po broju pristalica neznatni, ali ponegde veoma uticajni.


U regiji se nalaze 19 nezavisnih država. Neke od njih su sledbenice starih država na ovim prostorima, a neke su nastale u savremeno doba.

Нема коментара:

Постави коментар