среда, 29. фебруар 2012.

ZANIMLJIVOSTI

Palestina je istorijska oblast oko reke Jordan do obala  Sredozemnog mora. Vlast nad Palestinom se tokom vremena stalno menjala. U vreme rimske vlasti, prema predanju, tu se rodio Isus Hrist, a u 7. veku Arapi su podigli svoje veliko svetilište jer su verovali da se prorok Muhamed odatle uzneo na nebo. Puna četiri veka, do 1918. godine, Palestina je bila pod vlašću Turaka, a od 1923. do 1948. godine pod upravom Velike Britanije. Jvreji, koji su se posle Drugog svetskog rata tu masovno naselili, uspeli su da 1948. godine dobiju svoju državu, a Palestina je podeljena na jevrejski (Izrael) i arapski deo (Jordan). Od tada do danas, ratni sukobi izmedju Jevreja i Arapa ne prestaju, a Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) koju je osnovao i do smrti predvodio Jaser Arafat, pokušaba da povrati svoje teritorije i zvanično dobije državu. 





PALESTINA

Jugozapadna AZIJA

Jugozapadna Azija je regija Starog sveta, koja povezuje Aziju sa Sredozemljem, odnosno sa Evropom i Afrikom. Termin zapadna Azija obično se koristi u pisanju o arheologiji i kasnoj praistoriji regije.
Jugozapadna Azija ima izuzetno značaj geografski položaj na tromedji kontinenata Starog sveta.Ona povezuje Evropu, Aziju i Afriku.

U reljefu Jugozapadne Azije uočavaju se mlade venačne planine i visoke izolovane visoravni izmedju njih. Uspravno na pravac pružanja venačnih planina, a paralelno sa obala Sredozemnog mor, nalazi se jedan veliki rased. Staro kopno Arabijskog poluostrva je nisko i uravnjeno. Na njegovom zapadnom i južnom delu nalaze se planine izdignute prilikom stvaranja velikog raseda koji ispunjava voda Crvenog mora.


Položaj Jugozapadne Azije u oblasti oko povratnika, različita udaljenost pojedinih delova regije od mora i visoke planine koje zatvaraju visoravni, čine klimu veoma raznovrsnom. Arabijsko poluostrvo koje se nalazi u zoni oko povratnika ima izrazito suvu suptropsku klimu. Daleko prijatniju klimu sa bećom količinom padavina imaju oblasti duž obala Sredozemnog i Crnog mora. Ali za veći deo regije karakteristična je suva suptropska (stepsko-pustinjaska) klima.
                  

Stanovništvo je veoma raznovrsno u rasnom, etničkom i verskom pogledu. U najvećem broju država žive Arapi. Gustina naseljenosti je mala i neravnomerna, a prirodni priraštaj stanovništva je visok. Na ovom području nastale su tri najveće svetske religije: hrišćanstvo, islam i judaizam. Stvaranjem države Izrael i doseljavanjem Jevreja iz celog sveta, ponovo je ojačao judaizam. Ostaci hrišćanstva su po broju pristalica neznatni, ali ponegde veoma uticajni.


U regiji se nalaze 19 nezavisnih država. Neke od njih su sledbenice starih država na ovim prostorima, a neke su nastale u savremeno doba.

AZIJA

Azija je po površini najveći kontinent na svetu. Zauzima jednu trećinu svetskog kopna na kome živi oko 60% od ukupnog svestskog stanovnišstva. To je najprostraniji i najmnogoljudniji kontinent. Azija i po mnogim drugim geografskim odlikama drži rekorde u svetu zbog čega se sa pravom naziva naj-kontinentom. Istovremeno, Azija je kontinent velikih prirodnih suprotnosti i društvene raznolikosti.

Kaspijsko jezero je po površini najveće jezero  na svetu. S obzirom na to da mu je površina na -28m nadmorske visine, to je ujedno i najveća depresija na svetu po površini.

Površina jezera Mrtvo more nalazi se na 403m ispod nivoa mora. To je po dubini najveća depresija na svetu.

Arabijsko poluostrvo je najveće poluostrvo na svetu. Zauzima površinu od 2.730.000 km2

Prosečna nadmorska visina Azije je 950m, što je čini najvišim kontinentom. Planine Himalaji (Mont Everest, 8848m) Karakorum, Pamir i Hindukuš su najviše planine na svetu. Ove planine i visoravan Tibet područje su najveće nadmorske visine.

Sa nadmorskom visinom od oko 4500m i površinom od 1.221.600km2 , visoravan Tibet je najviša i najveća visoravan na Zemlji. Tibet se naziva i "krov svet".
Ako izuzmemo gradove-države i države čija je površina manja od 800km2, koje su zbog male površine gusto naseljene, najveću gustinu naseljenosti medju državama sveta ima Bangladeš (1045 st/km2)
Najniže temperature na Zemlji, na nadmorskoj visini manjoj od 100m, izmerene su oblasti Jakutija u istočnom Sibiru. Umesto Verhojansk, 1892. godine, izmerena je temperatura od -67,8 celzijusovih stepeni, a u Ojmjakonu, 1938. godine -71.7 celzijusovih.
Najredje naseljena država na svetu je Mongolija. U ovoj centralnoazijskoj državi koja se nalazi na području pustinje Gobi i visokih planina Altaj i Sajan, prosečno živi 2st/km2 

AZIJA (uvod)

POVRŠINA: 44 miliona  km
BROJ STANOVNIKAč 4,2 milijarde                                                         


GUSTINA NASELJENOSTI: 96 st/
km2 

NAJVIŠI VRH: Mont Everest (8848m)

NAJNIŽA TAČKA: Mrtvo more (-403km)

NAJDUŽA REKA: Jangcekjang (6990km)

NAJVEĆE JEZERO: Kaspijsko jeyero (371.000
km2)

BROJ DRŽAVA: 49 nezavisnih država i 3 teritorije koje pripadaju drugim država

NAJVEĆA DRŽAVA: Po površini Rusija (17. 075.000
km2), po broju stanovnika kina (1,33 milijarde)